Choď na obsah Choď na menu
 


Už je pofašiangoch, ide veľká noc, čo budeme robiť cez ten dlhý pôst?

9. 3. 2010
Staré slovenské príslovie hovorí, že každej piesni býva koniec. Aj tej fašiangovej. K stáročnej tradícii založenej predkami, keď sa obcami za zvukov muziky prechádzal pestrofarebný sprievod maškár, vrátili sa už tradične i v Modrom Kameni. Dychová hudba Hradčianka s dobrou náladou, v pestrofarebnom prestrojení a hlavne s peknými pesničkami fašiangovala ulicami mesta od skorého sobotňajšieho rána 13.02.2010. Muzikanti veselo vyhrávali, vinšovali a všade, kde sa zastavili, ich domáci srdečne privítali, dobre počastovali a prijali pozvanie na pochovanie basy, s ktorou sa na Lipovom námestí Modrokamenčania chystali rozlúčiť.
            „Fašiangovanie bolo u nás oddávna. Vychádzajúc zo starej ľudovej tradície boli voľakedy v Modrom Kameni maškarné plesy a zábavy. Voľakedy ich „držali“ remeselníci podľa fachu a nie každý sa mohol takéhoto bálu zúčastniť. Neskôr boli organizátormi spoločenské organizácie – hasiči, jednotári, ženy, mládežníci. Plesalo a zabávalo sa celý január, február až do popolcovej stredy a sála bola vždy plná,“ zaspomínal na fašiangy Imrich Lentvorský, bývalý muzikant Hradčianky.
            Tento pekný fašiangový deň pripravila Hradčianka v spolupráci s mestom Modrý Kameň a Občianskym združením Odtiaľ potiaľ. Popoludní, keď už skončilo vyhrávanie ulicami, kapelník dychovky Janko Černák povinšoval fašiangovými povedačkami a ukrutná Smrť vzala našej Base život. Začal sa pohreb a príprava na pôstne obdobie. Celú scénu poslednej rozlúčky pripravil režijne Mgr. Art. Cyril Páriš spolu so svojimi priateľmi a kolegami z Občianskeho združenia Odtiaľ potiaľ – s basou sa okrem neho lúčili: Bc. Braňo Danko, Maťo Danko, Janči Hudec a Mgr. Art. Silvia Svákusová. Spoločne s Hradčiankou sa odobrali od zosnulej Basy milou odobierkou:
 
Nadišla už smutná chvíľa, dohrala si, basa milá.
S pohnutím nad tebou stojíme, slzy ako hrachy od žiaľu roníme.
S ostatnými nástrojmi bok po boku, hrala si do tanca i do kroku.
Načo dlhé chvály, veľké vety, nech sa lúčia s tebou klarinety.
Aj krídlovky, čo iba vodku pijú, na tvoju počesť tklivé tóny vyjú.
Chľastom už presýtené tóny, smutne zahrajú tenory a barytóny.
Kontry, čo sa neustále vadili, najradšej by rumové slzy ronili.
Aj iná basa, družka tvoja milá, od žiaľu by rada zakvílila.
Nakoniec mohutné hromy a blesky, na slávu tvoju zahrajú činely a bubny všetky.
 
            Po odobierke sa basa so všetkými naposledy rozlúčila a prítomní diváci prijali kapelníkovo pozvanie na smútočný kar. Podávali sa chutné pagáče, chlebíčky a hlavne pravý fašiangový guľáš uvarený v kotlanke na Lipovom námestí. Kuchársku vareškou držal v ruke Jožko Bagi a pomáhali mu Mariška Srníková a Monika Černáková. A aby nikomu nebolo zima, mohli si dať varené vínko priamo z kotlíka, kde tento nápoj pripravovali Janko Pavčo a Ďuri Ďurkovič.
            Sobo´tňajší podvečer dýchal sviatočnou fašiangovou atmosférou, Lipovým námestím sa niesla vrava a smiech. Basa môže spokojne odpočívať. Rozlúčka s ňou sa Modrokamenčanom vydarila.
 
Mária Balážová
 

Náhľad fotografií zo zložky Fašiangy 2010